Hotline
Tıkla AraPhp Mysql Veritabanı Bağlantısı Nasıl Yapılır ?

Tanıtım Videomuz Tüm Hizmetlerimiz

Php Mysql Veritabanı Bağlantısı Nasıl Yapılır ?


MYSQL bir çok programlama dilinde kullanılan ve en popüler veritabanı yazılımıdır. Projelerimizde bize gönderilen verileri kalıcı bir şekilde saklayıp istediğimiz zaman istediğim şekilde tekrar geri okuyup düzenlememizi, silmemizi sağlar. MYSQL, kendi başına bir veritabanı programlama diline sahip. Biz bu konuda sadece biraz giriş yapalım ve ilerleyen konularımızda MYSQL ve PHP ile ilişkisine detaylı değinelim.
İlk olarak MYSQL’e nasıl bağlantı yapacağımızı ve sonrasında da nasıl sorgu göndereceğimize bakalım.


Mysql Veritabanı Bağlantısı Nasıl Yapılır

Bu kodlarımız MYSQL’e bağlanmamız için gereken en temel fonksiyonlardır. Zamanla bu kodları tek fonksiyonda ya da bir sınıf içerisinde toplayarak kendimize kolaylık sağlayabilir bağlantı sorgumuzu basitleştirebiliriz.

Mysql Veritabanı Bağlantısı Nasıl Yapılır

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi sadece 2 satırlık bir kodla da uyarı ve bağlantı olayını sağlayabiliriz. PHP ile MYSQL’e sorgu gönderme Bağlantımızı yaptıktan sonra mysql_query() fonksiyonu ile veritabanına sorgular göndeririz. Tabi sorguları gönderebilmemiz için önceden MYSQL ile bağlantı kurmuş olmamız gerekiyor.


Mysql Veritabanı Bağlantısı Nasıl Yapılır

İlerleyen zamanlarda daha detayı ile inceleyeceğimiz MYSQL ve PHP yi internette yayınlanmış örnek açık kaynaklı kodları, ücretsiz scriptler vb. içerikleri inceleyerekte pratikler yapabilirsiniz.